wtorek, 4 marca 2008

Elementy zaćmienia


- Stożek cienia całkowitego to miejsce geometryczne tych punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne.

- Stożek półcienia to miejsce geometryczne tych punktów, z których tylko część Słońca jest widoczna, a część zasłonięta przez Ziemię.

To właśnie całkowity typ zaćmienia jest tak interesujący i piękny z powodu filtrowania i załamywania efektu atmosfery Ziemi. Gdyby Ziemia nie miała żadnej atmosfery wtedy Księżyc podczas całkowitego zaćmienia byłby całkowicie czarny. Księżyc może jednak nabierać rozpiętości kolorów od ciemnobrązowego i czerwonego do jasnopomarańczowego i żółtego. Dokładna kolorystyka zależy od ilości kurzu i chmur w atmosferze Ziemi.

Andre Danjon wynalazł skalę do oceny kolorystyki całkowitego zaćmienia Księżyca:

0. Bardzo ciemne zaćmienie. Księżyc jest prawie niewidoczny.

1. Ciemne zaćmienie; szary albo brązowy kolor, szczegóły trudno widoczne.

2. Głębokie czerwone albo rdzawe zaćmienie z bardzo ciemną centralną częścią i stosunkowo jasnym ciemnym brzegiem.

3. Ceglastoczerwone zaćmienie, zazwyczaj z jasnym albo żółtym brzegiem.

4. Bardzo jasne miedziawo - czerwone lub pomarańczowe zaćmienie z bardzo jasnym niebieskawym brzegiem.

Zaćmienia Księżyca trwają dłużej niż Słońca. Powodem tego jest fakt, iż Ziemia jest ciałem większym a więc jej cień jest proporcjonalnie większy. Podczas korzystnych warunków cień Księżyca na powierzchni Ziemi może mieć maksymalną szerokość 269 km, ale średnica cienia Ziemi w odległości orbity Księżyca może wynosić nawet 9200 km. Oznacza to, że całkowite zaćmienie Księżyca może trwać do 1 godziny 40 minut.